Nekoč je imela vsaka gospodinja na slovenskem podeželju ob hiši vrt, ki so ga krasile začimbe, zdravilne rastline, cvetje in nekaj zelenjave. S cvetjem je bilo povezanih mnogo običajev – od krašenja cerkva, kapelic do dekoriranja praznične mize. Da bi se ta kulturna dediščina ohranila, sta Javni zavod Bogenšperk in Arboretum Volčji Potok zasnovala projekt LAS Garkelj, v okviru katerega sta med drugim izvedla že tri kreativne delavnice. Na eni so udeleženci okraševali cerkev, na drugi so izdelovali dekoracije za grobove, v četrtek, 18. avgusta, pa so se na tretji delavnici naučili izdelovati cvetlične namizne dekoracije.
Svoje znanje in izkušnje je udeležencem podajala priznana floristka dr. Sabina Šegula, ki je povedala: »Po mojih izkušnjah Slovenci zelo radi ustvarjamo in je zato vsako tako neformalno pridobivanje znanja dobrodošlo. Delavnice, ki jih izvajamo v okviru projekta LAS, se mi zdijo zelo poučne. Tudi sama promoviram lokalno pridelano okrasno rastlinje, kar ni tako znano, kot lokalno pridelana zelenjava in hrana na sploh. S tem ko imamo svoje cvetje, na nek način razvijamo podeželje. Lepo je, da ne pozabimo tistega, kar so počele naše stare mame in prababice.«
Delavnica je bila polno zasedena z udeleženci iz območja LAS Srce Slovenije in drugih delov Slovenije. Naučili so se izdelovati tri tipe namiznih dekoracij z domačim in kupljenim cvetjem, kot so vrtnice, cinije, rudbekije, hortenzije, razne trave, plodovi … Po treh urah učenja in kreativnosti so bili vsi ponosni na svoje izdelke, prejeli pa so tudi potrdilo o opravljenem tečaju.
Po delavnici so povedali:
Anja Novak: »S fantom sva že nekaj časa iskala podobno delavnico, zato sem bila toliko bolj vesela, ko sem našla povabilo na spletni strani Arboretuma. Informacije, ki sem jih dobila, so bile v bistvu mnogo bolj podrobne, kot sem pričakovala, izvedela sem veliko novih stvari, za katere si nisem niti predstavljala, da vplivajo na oblikovanje namiznih cvetnih aranžmajev. Vmes so bili tudi napotki, ki mi bodo v pomoč, ko bom doma ustvarjala z rezanim cvetjem, saj me cvetličarstvo zanima kot hobi. Upam, da bo v prihodnosti še več takih delavnic.«
Brenden Schussleri: »Delavnice sem se udeležil s soprogo in v bistvu nadomeščam taščo, ki se je prijavila, a se danes ni najbolje počutila. V cvetju uživam, nikoli pa si nisem mislil, da bom sodeloval na takšni delavnici in tudi sam pripravil cvetlični aranžma. Spoznal sem, da to nikakor ni enostavno.«
Jasmina Kogovšek Logar: »Prvič sem na takšni delavnici, videla sem objavo na spletni strani Arboretuma in se prijavila. Delavnica je bila zelo uporabna. Izvedela sem veliko o oblikovanju aranžmajev, pravilni negi posod, rezanju cvetja in še mnogo drugega. Bilo je super, poučno in zabavno.«
Nika Ilić: »Zelo rada ustvarjam in se večinoma učim sama. Zdaj pa sem si rekla, da bi bilo fino še kaj več izvedeti od strokovnjakinje. Delavnica je bila uporabna in zabavna.«
V okviru projekta Cvetlična kultura podeželja oziroma LAS Garkelj bo v septembru sledila še četrta kreativna delavnica, na kateri se bodo udeleženci učili izdelovati šopke.
Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republika Slovenija v okviru Programa razvoja podeželja RS 2014-2020.
Tekst: Tatjana Polanc Kolander
Foto: Tatjana Polanc Kolander in dr. Sabina Šegula
Za več informacij o projektu kliknite TUKAJ