Prvi konec tedna v juniju odpira vrata dvajset vrtov in parkov v Sloveniji. Pripravljajo več kot trideset dogodkov na temo glasba v vrtu. Pobuda prihaja iz Francije, kjer že dvajseto leto pripravljajo Rendez-vous aux jardins (Dobimo se na vrtovih) v prvem koncu tedna v juniju. Leta 2018 se je pobuda razširila na evropske vrtove in parke. Namen pobude je, da javnost spozna pestrost in bogastvo vrtov in parkov ter njihov kulturni pomen, ob tem pa se pouči o pozitivnih vplivih na počutje obiskovalcev vrtov in parkov. Letos sodeluje 2200 vrtov in parkov v Franciji ter 500 v drugih evropskih državah.

Arboretum Volčji Potok v sodelovanju z Ministrstvom za kulturo koordinira pobudo v Sloveniji. Letos je Arboretum uspel razširiti sodelovanje na dvajset različnih vrtov in parkov Slovenije, ki so pripravili pester program za široko publiko. Vabijo na vodenja, delavnice, koncerte, otvoritve razstav, doživetja, sprehode … Letošnja tema je glasba v vrtu in vključuje številne zvoke, ki jih slišimo v vrtovih in parkih, to so lahko ptičje petje, zvoki drugih živali (žabe, žuželke …), šumenje vode, vetra, rastlin, zvočne instalacije ali koncerti.
Arboretum si želi v prihodnje pobudo razširiti na čim več slovenskih parkov in vrtov ter da bi pobuda postala tradicionalna tudi v Sloveniji.

Prvi vikend v juniju se dobimo na vrtovih.

DOGODKI V LETU 2023

Arboretum Volčji Potok

Petek, 2. junij
Zvoki narave
S šolsko skupino bomo na sprehodu po parku poslušali zvoke, ki nas obdajajo, in poskušali odkriti izvor. Ni samo ptičje petje tisto, ki nas spodbudi k poslušanju in nežno poboža naš slušni aparat. Lahko poslušamo veter, šumenje vode, šelestenje listov, brenčanje čebel in ostalih žuželk … skratka, na sprehodu nas obdaja veliko zvokov, ki se jih ne zavedamo, zato si bomo vzeli čas in jim prisluhnili.

Sobota, 3. junij, 9.00-11.00
Zvoki narave
Obisk parka Arboretum Volčji Potok nagovarja vse čute in tako tudi zvoki narave soustvarjajo doživetje sprehoda. Na vodenem ogledu bomo z usmerjeno pozornostjo iz celostnega vtisa parka izluščili zvoke vode, šepeta, listov, poti pod nogami, oglašanja živali in hrup, ki v park sega iz okolice. Nikamor se nam ne bo mudilo, veliko se bomo ustavljali in pogovarjali, zato si za dogodek vzemite dve polni uri časa. Vodenje je brezplačno, plača se vstopnino v park. Zberemo se pri vhodu v park. Vodenje bo izvedeno ob vsakem vremenu, razen ob zelo močnem deževju. Obvezna prijava na prireditve@arboretum.si do petka, 2. 6. 2023, do 12.00. V zadevo napišite: PRIJAVA – ZVOKI NARAVE. Prosimo, pripišite še številko svojega mobilnega telefona (le za obveščanje o morebitni odpovedi dogodka).

Nedelja, 4. junij, 8.30-9.30
Ornitološki sprehod
V Arboretumu Volčji Potok najdemo raznolike skupine dreves in rastlin, ki nudijo dragoceno zatočišče in hrano kopici različnih vrst ptic. Predvsem v mirnih jutrih, ko se park šele prebuja, jih boste z ostrim vidom in dobrim sluhom opazili največ. Ornitologija Alenka Bradač (DOPPS) vas bo s spremno besedo o življenju in navadah ptic vodila skozi jutranji park. Priporočamo, da s seboj prinesete svoj daljnogled. Strokovno vodenje je brezplačno, plača se vstopnino v park. Prijave niso potrebne. Zberemo se pri vhodu v park.

Nedelja, 4. junij, 18.00
NINA STRNAD & TRIO “PREDPOLETNI ČAS / PRESUMMER”
Nina Strnad (vokal), Jaka Pucihar (klavir), Jošt Lampret (kontrabas), Gašper Bertoncelj (bobni)
Junijski cikel koncertov v soorganizaciji Kulturnega doma Franca Bernika Domžale in prečudovitem ambientu in vzdušju Arboretuma, je sedaj že tradicionalen. V polno cvetočem in dišečem rozariju se nam ob glasbenih melodijah aktivirajo vsi čuti. Pričakujete lahko prijeten in sproščen večer dobre glasbe in lepih melodij v družbi Nine Strnad in njenega jazzovskega tria. Več o koncertu

Botanični vrt Tal 2000

Nedelja, 4. junij, 13.00-18.00
Pesmi ptic in žab v botaničnem vrtu Tal 2000
Večji del botaničnega vrta obdaja gozd. V vrtu in okolici živi ter gnezdi veliko vrst ptic pevk, ki nas očarajo z njihovim petjem. V tem času se jim pridružijo še žabe, ki jih velikokrat tudi preglasijo. Vabljeni v vrt med 13. in 18. uro, kjer boste o teh najglasnejših prebivalcih vrta in okolice izvedeli kaj več. Naslov: Botanični vrt Tal 2000, Zgornja Gorica 18a, Rače. Več informacij

Botanični vrt Univerze v Mariboru

Petek, 2. junij, 17.00
Sobota, 3. junij, 10.00
Zvoki v vrtu
V sklopu letošnjega dogodka bomo pripravili tematsko strokovno vodenje z naslovom ‘Zvoki v vrtu’. Na vodenju bomo izpostavili dele botaničnega vrta, ki so še posebej akustični. To so vodni motivi, ki spremljajo rastlinske zasaditve po vsej dolžini vrta in se občasno prelivajo skozi ribnike iz ene strani na drugo. Tukaj lahko obiskovalci poslušajo zvoke prelivajoče se vode hkrati z zvoki žab in žuželk, ki ob vodi živijo. Govorili bomo tudi o pomembnosti vodnih habitatov za biodiverziteto, katere skrbnik so botanični vrtovi. Voden ogled bomo v petek zaključili z ogledom razstave ‘Biodiveziteta in habitati Slovenije’, v soboto pa z ustvarjalo delavnico, na kateri bomo izdelali enostavno glasbilo iz bambusa. Za udeležbo na dogodku je potrebno plačati vstopnino v vrt. Več informacij

ČAR VRTa, Nada Vreže s.p.

Sobota, 3. junij, 10.30
Vrt z razgledom
Na osnovi bogate tradicije svojih prednikov, sem na izredni razgledni točki nad Šmarjem pri Jelšah (na vrhu znamenite Kalvarije) v toku večih desetletij ustvarila ogledni izobraževalni VRT z RAZGLEDOM. V njem se od maja do oktobra odvija ena od temeljnih dejavnosti v sklopu ČAR VRTa, Nada Vreže s.p. – izobraževanje (za ogled je obvezna predhodna najava!). V sklopu projekta DOBIMO SE NA VRTOVIH bo voden doživljajski sprehod po vrtu. V primeru slabega vremena sprehod odpade. Obvezne so prijave na Nada.Vreze@amis.net do 31. maja. Za vstop je potrebno poravnati vstopnino v vrt. Več informacij na https://nadavreze.wordpress.com/. Naslov: ČAR VRTa, Predenca 30, 3240 Šmarje pri Jelšah

Dvorec Štatenberg

Petek, 2. junij, 10.00-13.00
Bodimo tiho in prisluhnimo
Kraj: vrt na notranjem dvorišču dvorca Štatenberg
Osnovnošolci bodo prisluhnili zvokom narave, od ptičjega žvrgolenja, vetra, brenčanje čebel na stari plezalki viniki, šumenje vode iz fontane …

Nedelja, 4. junij, 18.00
Melodije cvetja – mini klavirski koncert
Kraj: vrt na notranjem dvorišču dvorca Štatenberg
Priznana pianistka Olga Ulokina bo na vrtu v notranjem dvorišču izvedla mini koncert na klavirju. V tihoti vrta, ob ptičjem petju, bodo odmevali izvabljajoči toni.

Nedelja, 4. junij, 18.30
Odprtje razstave Melodija cvetja
Kraj: galerija dvorca Štatenberg
Umetnica Olga Ulokina bo razstavila trodimenzionalne slike cvetja, narejene iz svilnatih trakov.

Organizator: Ustanova Fundacija za ohranitev dvorca Štatenberg
Kontakt: 040 582 776 (Franc Kociper)
Več o dvorcu Štatenberg

Grad Bogenšperk

Srečanja v cvetličnem vrtu gradu Bogenšperk

Petek, 2. junij, 10.00-18.00
Individualni ogled cvetličnega vrta
Petek, 2. junij, 20.00
Koncert Pera Lovšina, grajska terasa
Obiskovalci so vabljeni, da se brezplačno sprehodijo po cvetličnem vrtu in si ga ogledajo individualno. Pri vhodu v vrt bodo imeli na voljo informativne letake o vrtu. Obiskovalci se lahko na gradu zadržijo do 20. ure, ko bo na terasi poleg vrta koncert Pera Lovšina in Španskih borcev. Vstopnice so že v prodaji. Informacije: https://www.bogensperk.si/vstopnice-festival-bogensperk.html

Sobota, 3. junij, 10.00-18.00 ure
Individualni ogled cvetličnega vrta
Obiskovalci so vabljeni, da se brezplačno sprehodijo po cvetličnem vrtu in si ga ogledajo individualno. Pri vhodu v vrt bodo imeli na voljo informativne letake o vrtu.

Nedelja, 4. junij, 11.00
Vodeni ogled cvetličnega vrta
Nedelja, 4. junij, 15.00
Koncert Mešanega pevskega zbora Zvon iz Šmartnega pri Litiji
Obiskovalci so vabljeni, da se udeležijo organiziranega vodenja po cvetličnem vrtu ob 11.00 uri. Vstopnine ni. Obiskovalci se lahko na gradu zadržijo do 15. ure, ko bo na gradu koncert domačega Mešanega pevskega zbora Zvon.

Kontakt:
Javni zavod Bogenšperk
E-naslov: info@bogensperk.si
Telefon: 01 89 87 867, 082 00 61 68

Loški muzej Škofja Loka

Petek, 2. junij, 10.00
Vodstvo pa grajskem in zaprtem grajskem vrtu Loškega gradu
Grajski vrt z lipovim drevoredom in nekdanji samostanski vrt ob vznožju Loškega gradu imata dolgo in pestro zgodovino. Začetkom grajskega vrta lahko sledimo že v zgodnji novi vek, podoba obeh vrtov pa se je precej spremenila začasa sester uršulink in kasneje med obema vojnama. Idejni naslednik uršulinskega samostanskega vrta je zaprti grajski vrt, ki kot prostor miru in meditacije predstavlja enega od uveljavljenih srednjeveških tipov samostanskega vrta, imenovanega hortus conclusus. Pridružite se nam na vodenem sprehodu, med katerim bomo spoznali zanimive zgodbe, ki jih skrivajo kotički grajskega vrta na Loškem gradu! Zbirno mesto je na dvorišču. Več informacij

Mestni park & Mestni gozd Celje

Petek, 2. junij, 9.00-12.00
Glasbeno razigrani park
Mestni park Celje, pri fontani
Dijaki programa predšolska vzgoja Gimnazije Celje – Center z mentoricama Barbaro Arlič Kerstein in Metko Krajnc Sevšek vabimo na čisto posebno ustvarjanje. Celjski Mestni park je ponovno odet v živahne pomladanske barve, a tokrat ne boste le likovno, ampak tudi glasbeno ustvarjalni. Delavnice bodo potekale med 9. in 12. uro, namenjene pa so predvsem predšolskim otrokom in prvošolcem.

Petek, 2. junij, 9.00-12.00
Sprehod v Mestni gozd Celje za tretje življenjsko obdobje
Zvoki gozda
Mestni park Celje, pri fontani
Zavod za gozdove Slovenije in celjski gozdarji vljudno vabimo na skupinski sprehod do drevesne hiše. Po poteh Mestnega gozda Celje vas bo popeljal revirni gozdar v celjskih gozdovih, Boštjan Hren. Z aktivnostmi po načelih gozdne pedagogike bomo doživeli zvoke gozda kot prostor zdravja, znanja in navdiha.

Petek, 2. junij, 17.00-18.30
Kako poje muren?
Mestni park Celje, pri fontani
Biolog Zavoda RS za varstvo narave Gregor Kalan bo na izkustveni delavnici predstavil zvoke narave, oglašanje žuželk in drugih živali. Obiskovalci bodo glasbi narave prisluhnili v Mestnem parku Celje. Ali veste, da žuželke nimajo ušes, pa vendarle slišijo, in da se znamo s pomočjo zvoka orientirati tudi ljudje? Če imate kakšen glasbeni pripomoček, ki posnema oglašanje živali, ga le prinesite s sabo.

Sobota, 3. junij, 10.00-11.00
Vodenje po parku: Zgodovinski oris Mestnega parka
Mestni park Celje, pri fontani
Celjska enota Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije vabi na sprehod po Mestnem parku, na katerem vam bo konservatorka krajinska arhitektka Milana Klemen predstavila lego parka v mestu, zgodovinski razvoj parkovne zasnove in širše okolice parka ter načrte in želje za njegovo prenovo.

Sobota, 3. junij, 11.00-12.00
Koncert: Celjski godalni orkester
Mestni park Celje, pri nekdanjem glasbenem paviljonu
Celjski godalni orkester že vrsto let svojo in abonmajsko sezono Hiše kulture Celje zaključuje s koncertom v Mestnem parku, pri nekdanjem glasbenem paviljonu, ki so ga v Celju zgradili ob obisku cesarja Franca Jožefa. Na tokratnem koncertu, s katerim bodo znova vzpodbujali sproščeno vzdušje v naravi, bodo nastopajoči, pod vodstvom dirigenta Nenada Firšta, izvajali dela Wolfganga Amadeusa Mozarta, Giuseppeja Tartinija in Johanna Sebastiana Bacha.

Nedelja, 4. junij, 11.00-12.00
Koncert: Čarobne melodije gozda
Drevesna hiša v Mestnem gozdu Celje
Kako zveni čarobni gozd in zakaj nekatere smreke imenujemo “resonančne”? Je res mogoče slišati ptičje petje in šelestenje pomladnega vetra skozi violinske strune? Ima violina res dušo? Odgovore na vsa ta vprašanja bomo skupaj poiskali na odru pod krošnjami pri Drevesni hiši Celje in v družbi mednarodno priznanih glasbenic, Inge Ulokine na violini in Olge Ulokine na klavirju ter plesalke Gee Erjavec iz Plesnega foruma Celje.

Vsi dogodki so brezplačni. V primeru slabega vremena dogodki odpadejo.

Organizatorja: Zavod Celeia Celje in Mestna občina Celje
Partnerji: Gimnazija Celje – Center, Zavod za varstvo kulturne dediščine, OE Celje, Zavod za gozdove Slovenije, OE Celje, Zavod RS za varstvo narave, OE Celje, Hiša kulture Celje
Kontakt: TIC Celje, Glavni trg 17, T: +386 3 428 79 36

Park Tivoli s turistično vodnico Tjašo Janovljak

Nedelja, 4. junij, 15.00
Sprehod po parku Tivoli: Od Moderne galerije do Švicarije
Voden ogled po kulturnih in naravnih znamenitostih parka Tivoli. Pravijo, da niste zares obiskali New Yorka, če se niste sprehodili skozi njegov centralni park in podobno trdim za Ljubljano. Ta namreč diha s Tivolijem in Tivoli diha za Ljubljano. Tu sta dve palači in dva nekdanja hotela, množica kipov in vodnjakov. Tu je ribnik, tu je fenološki park, in tu sta rožni vrt in rastlinjak. Skupaj bomo spoznali nekaj teh in prisluhnili naravi. Ste vedeli, da je v Tičistanu dovoljeno krmiti ptice in veverice? Prijave in kontakt: slovenijavbarvah@gmail.com. Cena: 15 € / osebo ali 25 € / dve osebi. Več informacij

Pepin kraški vrt

Petek, 2. junij – nedelja, 4. junij, 10.00-16.00
Pepin kraški vrt in Pepina zgodba
Dva mojstrsko urejena vrtova ponazarjata značilno kraško krajino.
Snovalci vrtov so ustvarili dve čudoviti pripovedi o naravni in kulturni dediščini Krasa, ki predstavlja edinstven primer kulturne krajine. V vrtovih se – tako kot sicer na Krasu – naravne prvine prepletajo z značilno lokalno kulturo in umetnostjo.
Pepin kraški vrt je na hortikulturni razstavi Hampton Court Palace Flower Show 2009, ki je drugi najpomembnejši hortikulturni dogodek na svetu, prejel najboljšo oceno in zlato medaljo v kategoriji malih vrtov. Vrt je zasnovan s tradicionalnimi materiali umetnostne obrti in rastlinami, ki so značilne za kraško krajino.
Vrt Pepina zgodba je na RHS Chelsea  Flower Show 2012 v kategoriji Artisan Gardens v Londonu prejel pozlačeno medaljo. Snovalec Borut Benedejčič je segel v preteklost in oblikoval preprosto kamnito pastirsko zavetišče sredi kraške gmajne. Pravljica o Krasu in njegovih ljudeh je sedaj na ogled na dvorišču Bunčetove domačije v Dutovljah.
Na Bunčetovi domačiji si lahko brezplačno ogledate tudi sobo pisatelja Borisa Pahorja. Izvorno je bila soba v nekdanji gostilni pri Marički, ki pa so jo porušili. Preseljena soba je po svoji vsebini, velikosti in opremi povsem avtentična.
Vodeni ogledi bodo možni vsako polno uro, in sicer od petka, 2. junija, do nedelje, 4 junija, med 10. uro in 16. uro. Cena vodenega ogleda: 3,00 EUR na osebo.
Naslov: Bunčetova domačija, Dutovlje 65, 6221 Dutovlje
Tel. št.: TIC Dutovlje:+386 5 764 15 49
TIC Sežana: + 386 5 7310 128
e-naslov: sezana@visitkras.info

Sobota, 3. junij 2023, 9.00
S Pepo po Krasu
Avtentično doživetje Krasa, kjer boste med prvimi udeleženci, spoznali nov turistični produkt S Pepo po Krasu.
Kraševka Pepa vas bo iz Pepinih vrtov v Dutovljah, preko Teranove krožne poti, popeljala v polpreteklo zgodovino kraškega podeželja in vam približala zgodbo klenih vaških žena. Med potjo vam bo zaupala nošnjo »plenirja« in vam razkrila skrivnosti kraške gmajne, katere delček boste lahko odnesli s seboj. Med slikovitimi kraškimi vinogradi bo razgrnila »plahto« ter vas povabila na kraško marendo.
Doživetje je osnovano z izjemnim čutom do lokalnega prebivalstva in odgovornostjo do okolja. Doživetje je del skupnega produkta v sklopu projekta Vrtovi Krasa.
Priporočena je športna obutev, s seboj imejte dovolj brezalkoholne pijače.
Vrsta ponudbe: doživetje kraško-brkinskih čudes s kulinaričnim utrinkom
Vključuje: dobrodošlica z domačim likerjem, voden ogled Pepinih vrtov in dela Teranove krožne poti, pastirska marenda v vinogradu, spominek s Krasa – ročno delo.
Trajanje: 120-150 minut
Cena: 24 € / osebo
Ura pričetka: ob 9. uri.
Prijave: Obvezna je predhodna prijava na e-naslov: sezana@visitkras.info, in sicer do zapolnitve mest oz. do 3 dni pred izvedbo doživetja. Doživetje se bo izvedlo le v kolikor bo prijavljenih minimalno 6 oseb. V primeru slabega vremena dogodek odpade, o tem boste pravočasno obveščeni.

Polhograjska graščina

Sobota, 3. junij, 18.00
Park polhograjske graščine je urejeni park, umeščen ob rezidenčno graščino (t.i. spodnjem dvorcu) polhograjskih gospodov in v svojo baročno zasnovo vključuje znamenito stoletno lipo in ribnik, kot tudi zgodovinske in arhitekturne elemente: baročni Neptunov vodnjak s kipom vodnih božanstev, angleški stolp z uro, majhen vodnjak z vodometom, paviljon in sprehajalne poti. Park je umeščen med grajsko pristavo, pralnico in ostalo grajsko infrastrukturo. Graščina, vodnjak in park imajo status kulturnega spomenika državnega pomena.
V soboto, 3. junija, v grajskem parku poteka otvoritev razstave eksponatov bajeslovnih bitij iz mednarodnega razpisa Folk Creatures, ki ga organizira ENOArt. Na razpisu sodelujejo slovenske in tuje šole, 3D eksponati pa bodo umeščeni v krajino grajskega parka ter s tem podprli sporočilo razpisa o bitjih, ki so v naravi prisotna v svojih mitoloških in zaščitniških vlogah, človeškim očem pa so zvečine skrita. Posebno noto razpisu daje njegova ekološka naravnanost, saj bodo eksponati izdelani v postopku recikliranja že obstoječih mateerialov. Otvoritev bo spremljal otroški kulturni program z glasbenimi elementi, dodatno zvočno kuliso pa grajski park omogoča s prisotnostjo gibanja vode v vodnjaku z vodometom, kanalu pod pralnico, Neptunovem vodnjaku, kot tudi ostalimi naravnimi zvoki, ki pozitivno vplivajo na počutje obiskovalcev (veter v krošnjah, race v ribniku). Kontakt: info@grad-polhovgradec.si, spletna stran: https://visitpolhovgradec.si/

Škalsko jezero v Velenju

Sobota, 3. 6., 18.00-19.30
Doživetja ob Škalskem jezeru v Velenju
Glasba je del naših vsakdanov. Pa ste ji kdaj prisluhnili na sprehodu? Glasba namreč vpliva na naše razpoloženje in počutje. Raziskave so pokazale, da poslušanje glasbe poveča raven endorfinov v telesu, ki so hormoni sreče. Poslušanje glasbe med sprehodom pomaga pri sproščanju in zmanjševanju stresa ter pripomore, da se še bolj povežemo z naravo. Glasba lahko deluje tudi kot naravni antidepresiv in pomaga pri zmanjševanju simptomov tesnobe. Na sprehodu okoli Škalskega jezera boste doživeli različne vrste glasb in prisluhnili tudi pomirjajočim zvokom narave. Vabljeni, da se nam pridružite! Zbor pri Ribiški koči, Cesta na jezero 7b, Velenje. Dogodek v organizaciji Turističnega društva Velenje, Turističnega društva Vinska Gora in Revivas – društva za oživitev in promocijo vasi Škale. Kontakt: dolejsi.natasa@siol.net, 041 697 339

Šola za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje

Petek, 2. junij, 9.00-13.00
Drevo, kaj nam ponujaš
Osnovnošolci prisrčno vabljeni na delavnico v šolski park z dolgoletno tradicijo in s številnimi posebnimi rastlinami. Spoznavali boste drevesa skozi fotografski objektiv. V parku pa je tudi nekaj fosilnih dreves, katerih zgodovina je zanimiva in poučna. Piš vetra, petje ptic in šumenje lista na drevesih vas bo spremljalo na sprehodu po parku. Kontakt: Danica Korošec danica.korosec@hvu.si in tajnistvo@hvu.si.

Titov park v Kočevju

Petek, 2. junij, 10.00
Glasba, igra in druženje v prenovljenem mestnem parku
Titov park v Kočevju je vstopna zelena površina, ki sprejme obiskovalca, ko ta prispe v Kočevje. Razteza se na dobrih 10.000 m2 in nekdaj odprti potok ob pomembni prometni povezavi je bila do prenove na vse strani odprta zelenica z manjšim otroškim igriščem in površino za košarko. Danes, po prenovi, je to razgibano členjen park, s kotički za različne uporabnike – tu lahko igraš glasbila, brcaš žogo po zelenici, tekaš po malih gričkih in se skriješ v tunelu, se družiš na eni od točk s klopmi, mizami in žarom za pečenje, se gugaš, igraš na igralih ali bereš v senci pri knjigobežnici, lahko pa se tudi rekreiraš na streetworkout napravah in pri odbojki ali košarki. Vse to med visokimi cvetličnimi travniki, v senci obstoječih velikih brez ob katerih je posajenih okoli 20 novih dreves in preko 100 grmovnic.
Med sprehodom bomo spoznali zasajene drevesne in grmovne vrste, preizkusili urbana glasbila in odkrili posebnosti delčkov parka. Vodenje je brezplačno, prijave niso obvezne. Kontakt: Tanja Štajdohar, tel. št.: 01 89 38 251, e-naslov: tanja.stajdohar@kocevje.si.

Villa Fabiani

ponedeljek, 5.junij-četrtek, 8. junij, 10.00-12.00 in 16.00-18.00
Odprta vrata
Villa Fabiani se uvršča med najpomembnejše kulturne spomenike Osrednje Primorske. Vinogradniško posestvo, zgrajeno po italijanskem vzoru vile rustice, je bilo v preteklosti last ugledne družine Fabiani. Posestvo je zaprtega tipa in je dostopno samo za najavljene goste oz. v času od 5. do 8. junija. Vstopnina v vrtove je 20 € in vključuje kozarec penine in vodo. Za skupine je mogoč poseben dogovor ogleda. Več o Villi Fabiani

Četrtek, 8. junij, 20.00
Koncert Anike Horvat
Še posebej pa vas vabimo na intimni koncert Anike Horvat. Cena koncerta skupaj z aperitivom, stoječim bifejem in z vini Ville Fabiani je 70 €/osebo. Število mest je omejeno. Rezervacije za koncert so obvezne na info@villafabiani.com.

Vrt Ipavčeve hiše, Zgornji trg, Šentjur

Petek, 2. junij, 10.00-11.30
Kako poje muren?
Biolog Zavoda RS za varstvo narave Gregor Kalan bo otrokom iz vrtca predstavil zvoke narave, oglašanje žuželk in drugih živali. Otroci bodo glasbi narave prisluhnili pod mogočno lipo, ki krasi vrt Ipavčeve hiše v starem trgu mesta Šentjur. V primeru slabega vremena dogodek odpade.

Sobota, 3. junij, 19.30
Glasba na vrtu
Koncert  Mešanega pevskega zbora Zgornji trg pod vodstvom Andreja Fišerja in nastop učencev Glasbene šole skladateljev Ipavcev Šentjur: trio diatoničnih harmonik z mentorjem  Francijem  Kolarjem in duet harmonik pod vodstvom Romane Jauševec. Glasbo bomo poslušali na vrtu hiše, ki je bila dom znamenitih šentjurskih skladateljev in zdravnikov Gustava, Benjamina in Josipa Ipavca. Vstop je prost. V primeru slabega vremena bo koncert v cerkvi sv. Jurija v Šentjurju. Kontakt: OI JSKD, Anita Koleša, 041 507770, anita.kolesa@jskd.si.

Dogodka sta nastala v sodelovanju z JSKD  Območna izpostava Šentjur, Zavodom RS za varsvo narave Območna enota Celje in KD Zgornji trg.

Vrtnarija Trajnice Strgar

Petek, 2. junij, 10.00 in 16.00
Sobota, 3. junij, 10.00
Sprehod po vrtnariji
Vrtnarija je v začetku junija v polnem razcvetu. Poleg trajnic, ki jih gojimo v lončkih (preko 900 različnih vrst in sort), si bomo ogledali naše vzorčne vrtove, ki so nanizani v sklopu vrtnarije in obdani z zelenim okvirjem gozda. Ogledali si bomo strešni vrt, kjer na strehi pisarne rastne travnik, grede cvetočih vrtnic in trajnic. Pozdravili nas bodo cvetovi potonik, ki so del naše zbirke, ogledali si bomo kombinacije trajnic za senco in še marsikaj nas čaka na našem sprehodu. Vabljeni v svet očarljivih trajnic in zvokov narave. Vstopnina 5 €. Prijavo pošljite na e-pošto info@trajnice-strgar.si ali po telefonu 01 561 17 59 do srede, 31. 5. 2023. Več informacij o vrtnariji si lahko preberete na www.trajnice-strgar.si.

Zeliščni vrt Majnika

Petek, 2. junij, 17.00
Dan odprtih vrat zeliščnega vrta Majnika
Ekološki, biodinamični zeliščni vrt Majnika iz Žič že 12. leto odpira svoja vrata za obiskovalce. Tokrat z glasbenim uvodom – nastopom učencev OŠ Pod goro in OŠ V parku iz Slovenskih Konjic. Voden ogled zeliščnega vrta, kjer raste več kot 120 različnih zelišč,  bosta spremljala degustacija domačih zeliščnih napitkov in sproščen pogovor o vzgoji in uporabi zdravilnih rastlin, zelišč in dišavnic. Naslov: Zeliščni vrt Majnika, Žiče 66a, 3215 Loče. Vstop prost. Prosimo, da parkirate na parkirišču pri OŠ Žiče (nasproti cerkve). Več o zeliščnem vrtu

Zeliščni vrt v Žički kartuziji

Nedelja, 4. junij, 8.00
Svetloba tišine na zeliščnem vrtu v Žički kartuziji
Zeliščni vrt v Žički kartuziji, ki ga urejata Majda in Katja Temnik, ponuja idealno okolje za tehnološko razstrupljanje – unikaten stik s tišino in živimi zvoki narave. V jutranji zarji, preden se odprejo vrata kartuzije, udeleženci preživijo 1 uro v »vodeni« tišini, prisluhnejo glasbi šelestenja gozda, žuborenja potoka, brenčanja čebel in čmrljev ter žvrgolenja ptic. S pomočjo knjižice iz eko papirja udeleženci sledijo sporočilcem: namigu, vaji ali misli, s tem se udeležence vodi skozi pristno neposredno izkušnjo tišine in čistih zvokov narave. Kartuzijani so vse svoje dni preživljali v tišini, brez govorjenja, v kontemplaciji in delu na zemlji. Gre za poskus doživetja harmonije z naravo preko umiritve in jasne misli (=svetloba) o tem, kakšno bogastvo nas obdaja, in zavedanjem, da se moramo potruditi, da bomo to bogastvo narave in duhovne dediščine tudi ohranili. Zeliščna sol Majnika Premium s korenino svetlobe, do katere pridejo udeleženci na koncu svojega sprehoda skozi tišino, je darilo, ki ga vzamejo s sabo. Cena vključuje domač jabolčni zavitek z zeliščnim čajem v Gastužu in vstopnico za ogled Žičke kartuzije. 20 €/osebo, število oseb omejeno. Prijave na dogodki@majnika.si. Več o zeliščnem vrtu

Dobimo se na vrtovih 2023-zemljevid
Dobimo se na vrtovih