V zavetju svojih domov radi opazujemo zasneženo pokrajino v svoji okolici. Velikokrat pa nas stisne pri srcu, ko pomislimo, da je pravkar na plano prilezle zvončke, kronice in telohe zopet zasul sneg.
Če bi lahko pokukali pod zasnežene plasti, bi bili verjetno presenečeni, saj bi ugotovili, da snežna odeja pravzaprav varuje rastline pred nizkimi temperaturami, hkrati pa prepreči zmrzovanje vode v tleh in tako omogoči, da je ta dostopna žejnim cvetlicam. Poleg tega jim nudi tudi zavetje pred močnimi vetrovi, ki nosijo ledene kristale, saj bi ti lahko poškodovali nadzemne dele rastlin.
Opazili bi lahko, da nekaj svetlobe vendarle pride skozi plasti snega, zato so rastline sposobne opravljati fotosintezo tudi pod snežno odejo. Seveda pa je aktivnost močno odvisna ne le od debeline snežne odeje temveč tudi od steptanosti snega. Ta namreč določa, koliko svetlobe bo prišlo do tal in kako učinkovito bo izmenjevanje plinov med rastlino in okolico.
Zato je ob naslednjem snežnem metežu vsa skrb odveč. Ko bo sneg skopnel, si bodo rastline opomogle in znova priklicale težko pričakovano pomlad.
Besedilo: Mateja Mavec, Arboretum Volčji Potok
Zanimive povezave
1. Hujska loka
2. Kronica
Zakaj je toliko kronic in nič zvončkov?
Kaj pa, če kronice prekrije sneg?
Veste, da kronice dišijo?
Zakaj so kronice strupene?
3. Pet hektarjev kronic v Arboretumu Volčji Potok
4. Kronice so zavarovana rastlinska vrsta
5. Črna jelša
6. Veliki jesen
7. Habitatni tip
8. Prednostno varstvo
9. Jelševje
10. Rastline v Hujski loki
11. Živali v Hujski loki
12. O mokriščih
13. Ukrepi za ohranjanje ugodnega stanja v jelševju v Hujski loki
14. Gospodarjenje z gozdom in mokrimi travniki v Hujski loki
Fotografije: Mateja Račevski, Arboretum Volčji Potok