Navadni pljučnik (Pulmonaria officinalis)
Prav nenavadno – cvetovi različnih barv na isti rastlini. Modri cvetovi so že opravili svojo vlogo. Svetlo rožnati še čakajo na oploditev. Pri tem jim pomagajo čmrlji in metulji. In še bolj čudno – njegovi zeleni listi so posuti z belimi pegami. To je zagotovo pljučnik. Če bi rastline tekmovale med sabo v izvirnosti ljudskih imen, bi po ljubkosti in izvirnosti navadni pljučnik kotiral visoko. Noč pa dan, Jezusova suknjica, ptičje seme, cmulež, pikec in pikolist, če naštejemo samo najbolj zveneče. In tale pikec je res nekaj posebnega, kajne?
Tevje (Hacquetia epipactis)
Tevje ni tisto za kar se izdaja. V dobi socialnih omrežji bi profil tevja zares dajal napačen prvi vtis. Njegov prvi alter ego je, da je videti kot rastlina z velikimi cvetovi. V resnici zeleno rumeni listi, ki obdajajo rumeno sredico niso del cveta. So le listi, ki obdajajo drobno socvetje. Če mu odstremo to masko, nas ponovno preseneti. Njegov drug alias je, da na prvi pogled spada v družino košarnic, kot recimo marjetica. Pa nas je spet preslepil. V resnici pripada družini kobulnic. Z lahkoto mu oprostimo. Za razliko od drugih kobulnic, katerih določanje je za začetnike mukotrpno opravilo, tevje vedno prepoznamo.
Premenjalnolistni vraničnik (Chrysosplenium alternifolium)
Tisti, ki so vedno pametni, bi zamahnili z roko, češ da je to navaden plevel. Tisti z malo več soli v glavi si ga pobližje ogledajo in občudujejo zanimive prvine privlačne rastlinice. In tisti s francoskim poreklom, si ga naberejo za v solato. Premenjalnolistni vraničnik odlikujejo trikotno steblo, dlakavi listki in (menda) okus po kreši. Ker imamo trgovine dobro založene s solato, ne bomo poizkušali. Premenjalnolistni vraničnik dobro uspeva v velikih skupinah na vlažnih tleh po vsej Sloveniji.
Pripravila: Mateja Mavec, univ. dipl. biol.