V Hujski loki, naravnem predelu Arboretuma Volčji Potok, se vsako pomlad razcvetijo kronice. S svojimi cvetovi pobelijo pet hektarjev močvirnega gozda, bregove potokov in robove vlažnih travnikov. To je eden od večjih predelov s kronicami v osrednji Sloveniji.
Kronice so na ravnici ob Rudniškem potoku samonikle in pričarajo pravljično lep naravni pojav. Te cvetlice so zavarovane pri nas in na ravni Evropske unije. Varujemo jih tako, da jih ne uničujemo in da varujemo njihov življenjski prostor.
V Arboretumu so kronice doma v gozdu, ki ga gradijo jelše in jeseni. Ta gozd predstavlja poseben habitatni tip, ki je po predpisih Evropske unije posebno dragocen in ogrožen in zato potreben prednostnega varstva.
Jelševje v Hujski loki je vreden življenjski prostor rastlin in živali. Bolj ko bodo poletja vroča, bolj bodo za človeka dragocena vsa mokrišča, ki zadržujejo vodo in zmorejo hladiti okolico.
Za ohranjanje in izboljševanje razmer v Hujski loki bomo z načrtovanimi ukrepi in prilagojenim gospodarjenjem skrbeli celo leto. To bo prispevek Arboretuma Volčji Potok k ohranjanju narave na območju, s katerim upravljamo.
Za podrobnosti o Prazniku kronic kliknite TUKAJ
Zanimive povezave
1. Hujska loka
2. Kronica
Zakaj je toliko kronic in nič zvončkov?
Kaj pa, če kronice prekrije sneg?
Veste, da kronice dišijo?
Zakaj so kronice strupene?
3. Pet hektarjev kronic v Arboretumu Volčji Potok
4. Kronice so zavarovana rastlinska vrsta
5. Črna jelša
6. Veliki jesen
7. Habitatni tip
8. Prednostno varstvo
9. Jelševje
10. Rastline v Hujski loki
11. Živali v Hujski loki
12. O mokriščih
13. Ukrepi za ohranjanje ugodnega stanja v jelševju v Hujski loki
14. Gospodarjenje z gozdom in mokrimi travniki v Hujski loki