Navadni mormonski metulj (Papilio polytes) je razširjen po celotni Aziji. Mogoče ga je najti v tropskih in subtropskih območjih, odprtih gozdovih, pojavlja pa se tudi v primestnih vrtovih in velikih mestih.
Samice odložijo 20 do 25 jajčec, ki so okrogle oblike in bledo rumene barve, s staranjem pa se obarvajo svetlo rjavo. Razvoj od jajčeca do odraslega osebka traja 28 do 30 dni. Ličinka po izvalitvi poje svojo jajčno lupino in se nato začne hraniti z listi gostiteljske rastline, najpogosteje limonovca.
Gosenica je svetlo zelene barve s temnimi grebeni in značilno odebelitvijo pri glavi. Zaradi varovalne barve jih na listih težko opazimo.
Odrasli navadni mormonski metulji imajo razpon kril 70 do 115 mm. Samice in samce lahko med seboj ločimo po velikosti in obarvanosti kril. Samci imajo črna krila z vrsto belih lis, ki segajo čez zadnja krila in po robovih sprednjih kril, občasno imajo tudi rdeče lise na robovih, medtem ko imajo samice nekoliko izrazitejše rdeče lise in so bolj blede barve.
Samice živijo 6 do 8 dni, samci pa v povprečju živijo samo 3 do 4 dni.
Metulj
Gosenica
Več zanimivega branja:
Vabljeni na razstavo tropskih metuljev v Arboretumu Volčji Potok.