Pozno jeseni, ko se večina rastlin odpravi k zimskemu počitku in izgubi barvitost, ostane za okrasitev gredic malo cvetlic. Polega »klasičnih« krizantem in mačeh se nam ponuja okrasno zelje. Čeprav sta zelje in ohrovt v osnovi vrtnini, so vrtnarji razvili sorte, ki imajo okrasno barvite liste.
Okrasno zelje v Arboretumu
Okrasno zelje je užitno čeprav je malce bolj grenko od navadnih sort, ki jih gojimo kot zelenjavo. Navadno ga ne uporabljamo za kuhanje, temveč za okrasitev jedi, podobno kot peteršilj. Okrasne kapusnice so privlačnih barv: od bele, krem, roza, vijolične do rdeče.
Barve okrasnega zelja so sijajne. Na vrtu sadimo okrasno zelje v cvetlične gredice, kjer so poleti cvetele enoletnice. Primerno je za samostojne zasaditve v skupini ali v kombinaciji z drugimi trajnicami, kot so temnolistna homulica, astre, nageljčki ali mačehe. Zadnja leta jih pogosto uporabljamo za različne aranžmaje in kot lončnice, ki jih pozimi posadimo pred vhod hiše, na balkon ali teraso.
Šele ko se začne hladno obdobje in pade temperatura pod 10 stopinj Celzija, postanejo listne rozete intenzivnejših barv. Hladnejše je, močnejših barv je okrasno zelje, zato ga lahko sadimo pozno. Te rastline so ene redkih, ki ostanejo lepe tudi v mrzlem zimskem obdobju od novembra pa vse do februarja. Prenesejo mraz do 15 stopinj Celzija pod ničlo, nekatere pa še nižje.
Pripravila: Jana Mihor, univ. dipl. biol.