Prednostno varstvo je pojem iz pravnega jezika. V Uredbi o habitatnih tipih, ki je v Republiki Sloveniji sprejeta po nareku evropskih direktiv, je zapisano, da je habitatni tip v ugodnem stanju, če to stanje prispeva k ohranjanju ekosistema.

Vendar niso vsi habitatni tipi s stališča varstva narave enako dragoceni. Tisti habitatni tipi, ki imajo majhno površino, so redki in so občutljivi na spremembe (ranljivi), imajo pri varovanju prednost.

Obstajajo habitatni tipi, ki so deležni prednostnega varstva na ozemlju Republike Slovenije in habitatni tipi, pri katerih prednostno varstvo nalaga državam članicam Evropska unija. Habitatni tip »srednjeevropska črnojelševja in jesenovja ob tekočih vodah« ima oznako 91E*. Zvezdica v uredbi pomeni, da je habitatni tip jelševega gozda, ki ga imamo v Hujski loki, na območju Evropske unije v nevarnosti, da izgine. Zato Evropska unija ta habitatni tip opredeljuje kot prednostni habitatni tip.

V Arboretumu Volčji Potok imamo torej gozd, ki je evropska redkost. Trudimo se, da ga ohranjamo v ugodnem stanju, da bogastva življenja v njem ne bi zmanjševali.

Besedilo: Matjaž Mastnak, Arboretum Volčji Potok

Hujska loka

Fotografija: Mateja Račevski, Arboretum Volčji Potok