Bele gartrože, z znanstvenimi imenom Rosa × alba, so zelo stara skupina vrtnic, ki so po Evropi gotovo cvetele že v srednjem veku. Ime zavaja, saj albe niso samo bele, lahko so tudi bledo rožnate in rožnate.

Rastejo kot visoki grmi (1,5­-2,5 m) s togimi, pokončnimi in nekoliko navzven usločenimi vejami. Veje so močno trnate. Trni so ostrogasto zakrivljeni in veliki in močni kot pri navadnem šipku (Rosa canina). Tudi listi so z modrikastim tonom podobni temu divjemu šipku. Albe so resnično odporne proti mrazu, pa tudi proti glivičnim boleznim. Prenesejo polsenco in preživijo v senci, toda tam se jim ne zdi cveteti.

V sodobnih genetskih raziskavah, ki razvrščajo vrtnice glede na njihov genski zapis, so vrtnice albe vedno homogena skupina. Pri tem se razvrščajo bližje navadnemu šipku (Rosa canina) kot galskemu (Rosa gallica). Od prvega so podedovale način rasti, obliko bodic in barvo listov, od drugega enak odtenek rožnatega nadiha. Verjetna se zdi razlaga, da so albe nastale s križanjem vrtnic damaščank z navadnim šipkom. Da so same damaščanke starodavni križanci mnogih vrst, lahko preberete pri damaščankah.

Albe radodarno cvetijo junija in potem počivajo do naslednjega junija. Poseben čar skrivajo v vonju. Pokojni Graham Thomas, svetovna avtoriteta v svetu vrtnic, ja zapisal: „Po mojem mnenju nobene druge vrtnice ne dišijo tako čisto in sveže kot bele rože.“

Arboretum Volčji Potok v svojem rastlinskem zakladu skrbi za 12 vrtnic alb.

‘Suaveolens’

Prvič je bila ta bela roža opisana v 16. stoletju. Na rožnih poljih v Bolgariji daleč prevladuje vrtnica damaščanka, vendar za rožno olje gojijo tudi bele rože in sicer sorto ‘Suaveolens’ in ‘Maxima’.

‘Maxima’

Sorta je lepšala srednjeveške evropske vrtove.

‘Semiplena’

Sorta z zelo preprostim cvetom je nastala leta 1867 kot spremenjenka (mutant) sorte ‘Maxima’.

‘Celestial’

Po nekaterih virih je sorta nastala v začetku 18. stoletja na Nizozemskem.

‘Maden’s Blush’ oz. ‘Cussse de Nympe’

Sorta naj bi v Evropi obstajala pred letom 1400.

‘Cuisse de Nymphe Émue’

Gre za različico ‘Cussse de Nympe’ z nekoliko močnejšo rožnato barvo.

‘Félicité Parmentier’  (Louis-Joseph-Ghislain Parmentier 1836 BE)

Sorta z zelo bogatim cvetnim nastavkom in močno polnjenimi cvetovi.

‘Chloris’ (Jacques-Lous Descement 1815 FR)

Alba brez hudobnega trnja. Gladka in ljubezniva.

‘Königin von Dänemark’ (James Booth 1816 DE)

Najtemnejša med albami.

“Snežniška”

Vrtnica najdenka, ki je po ovinkih preživela uničenje rožnega vrta ob gradu Snežnik.

Vrtnice albe v Arboretumu Volčji Potok

‘Madame Plantier’ (Plantier 1835 FR)

Sorto je francoski vrtničar Plantier ustvaril s križanjem albe z vrtnicami iz drugih skupin.

‘Polonica’

Poljski žlahtnitelj Łukasz Rojewski je leta 2014 staro ‘Maiden’s Blush’ oženil z ‘Rose de Rescht’. Nastala je sorta ‘Polonica’, ki pocvita. Na fotografiji je njen prvi cvet v Arboretumu Volčji Potok.

Vrtnice poiščite v digitalnem rozariju