Med nizkimi grmi, ki obdržijo liste tudi prek zime, je kar nekaj takih, ki se jeseni okrasijo z barvitimi plodovi. In to ne za kratek čas. Plodovi se na vejicah obdržijo vse do decembra. Primerni so za sajenje v manjše vrtove, pod grme, na grobove ali pa v mešane nasade v koritih in posodah. Zelo dobro se počutijo v družbi rododendronov, res, ker tudi njim ustrezajo kisla tla.
Reevezova skimija (Skimmia japonica subsp. reevesiana) zraste v dobrih razmerah tudi v meter visok grm. Med značilnimi usnjatimi listi se jeseni razvijejo šopi temno rdečih cvetnih popkov, ki so okras vse do marca, ko se razprejo in zacvetijo. To je moška rastlina. Pri ženskih rastlinah pa so zimski okras rdeči jagodasti plodovi.
Golterija (Gaultheria procumbens) zraste le do višine 20 cm. Na poleglih steblih so številni jajčasti listi, ki postanejo pozimi rdeči. Med njimi se skrivajo okrogli, škrlatno rdeči plodovi. Potrebuje kisla tla. Zasledimo jo tudi pod imenom zelenka.
Zaradi nakodranih listov je zelo zanimiva levkotoja – Leucothoë axillaris ‘Curly Red’. Listi, ki so že jeseni rdeči, v hladnih zimskih mesecih še bolj pordečijo. Zanjo so primerna kisla in vlažna tla. Zelo dekorativna je v koritih v družbi nizkih iglavcev.
Pernetija (Gaulteria mucronata syn. Pernettya mucronata) ima kroglaste sočne plodove, ki so pri raznih gojenih oblikah različno obarvani: belo, vijolično ali rdeče. Drobni, ostri in bleščeči temno zeleni listi so primerno ozadje za bele ali nežno rožnate cvetove, ki se odpirajo maja in junija. Polsenčni prostori in bogata in kisla tla so idealna rastišča za pernetije.
Oglejte si ponudbo vednozelenih grmov v vrtnem centru.
Besedilo in fotografije: Mojca Demša, univ. dipl. inž. agr.