Čas sajenja: pomlad
Globina sajenja: 5 cm
Razmak med gomolji: 20-35 cm
Čas cvetenja: julij- oktober oz. do prvih slan
Višina: 40 cm
Lega: sončna

Uporaba: To je nizka sorta zato jo lahko posadimo kot obrobo gredice, posajena v večjo posodo je lahko lep okras balkona, terase, vhoda.

Navodilo za sajenje: sajenje dalij v gredice običajno priporočamo po ledenih možeh (po 15. maju). Seveda pa jih lahko (odvisno od lege, seveda) posadite tudi malo prej, saj gomolji počasi odganjajo in skrb, da bi mraz uničil mlade poganjke je skoraj odveč, saj so brsti prekriti z zemljo. V primeru mraza so problematični le zeleni deli rastline nad površino zemlje. Če smo jih posadili kot obrobo, je še najmanjša težava, da rob, kjer so posajene, v primeru mraza zaščitimo s kopreno. Jeseni, preden rastline pomori zmrzal, gomolje previdno izkopljemo, očistimo in nekoliko osušimo. Zložimo v zabojčke in jih shranimo v zračni kleti.

Pri sajenju v posode pazimo, da izberemo lonec z drenažno odprtino in poskrbimo za kvalitetno drenažo – vsaj 3 cm (koščki lončevine, glinopor, drobir). Nato lonec do približno ½ napolnimo z vrtno prstjo ali substratom, ki vsebuje dovolj glinenih delcev, položimo gomolj in ga zasujemo. Pri določanju, kako globoko bomo posadili gomolj se ravnamo po zgoraj navedenem priporočilu. Pazimo, da pustimo dovolj visok rob za zalivanje. Zalijemo. Na začetku, preden rastlina požene zelene liste, zalivamo previdno, ravno toliko, da je substrat vlažen. Če zalivamo preveč se kaj hitro lahko zgodi, da začno gomolji gniti. V času intenzivne rasti naj bo prst vedno vlažna. Dognojujemo tedensko s tekočimi gnojili za cvetoče rastline.

Nasveti:

  • Da bodo dalije zacvetele prej kot sicer, jih silimo (podobno kot gomoljne begonije in kane). V marcu jih posadimo v vlažen substrat in hranimo na svetlem, ne pretoplem mestu. Če je prostor pretopel in premalo svetel so mladi poganjki pretegnjeni, tega pa ne želimo! Skrbimo, da je substrat ves čas vlažen, ne pa moker. Ko mine nevarnost pozebe jih postavimo v zavetno lego na prosto, da se utrdijo, kasneje premaknemo na izbrano mesto.
  • Da bodo stopnice ali terasa ostale čiste, v posodo najprej nasujemo drenažo in notranjost lonca obložimo z vsaj dvojno plastjo nekoliko debelejše koprene, ki bo zadržala drobne delce prsti. Tako bo skozi drenažno odprtino pritekla čista odvečna voda in težav z madeži na ploščicah ne bo.
  • Ali veste kako obrniti gomolj? Gomolj posadimo tako, da ostanki lanskoletnega stebla sili navzgor. Tako je namreč rasla prejšnjo sezono. Odebeljene dele previdno in enakomerno razporedimo. V vsakem delčku je shranjena zaloga hranil. Škoda bi jih bilo poškodovati (ker začno gniti) ali zavreči!
  • Poletja naj dalije ne preživijo stisnjene k vroči steni. Vedno jih malo odmaknemo, tako da lahko zrak nemoteno kroži. Rastline bodo tako bolj zdrave in čvrste.
  • Sproti odstranjujemo odcvetele cvetove, da bodo dali prostor novim. Odcveteli cvetovi niso lepi, pa še s tvorbo semena izčrpavajo rastlino in porabljajo hranila, ki bi jih lahko dobili novi popki iz katerih bi se lahko razvili novi cvetovi.
  • Bodite pozorni na polže, saj jim dalije zelo teknejo!

Pripravila: Jana Cunder, univ. dipl. inž. agr.