Načrtovalci vrtov se mnogokrat srečajujemo s problemom ureditve brežin. Pri zidavi hiš na strmih zemljiščih so pogosto potrebna obsežna zemeljska dela, ko z izkopi in nasutjem ustvarjamo primeren teren za hišo in vrt. Po končanih delih moramo teren na novo utrditi, saj je gola, nasuta zemlja izpostavljena delovanju vode in vetra. Brežine utrdimo z zasaditvijo rastlin, ki imajo plazečo rast ali tvorijo goste koreninske preplete. Izbrane naj bi bile predvsem tako, da bi s svojo rastjo v čimkrajšem možnem času pokrile površino. Med seboj naj se ne bi izrivale in naj bi imele enakomerno hitrost rasti.


Sajenje večje brežine s pomočjo lestev


Nekaj rastlin, ki so primerne za zasaditev brežin:

– pahljačasta panešpljica (Cotoneaster horizontalis),
– navadni bršljan (Hedera helix),
– mirtovolistno kosteničevje (Lonicera pileata),
– prekrovna vrtnica – Rosa ‘The Fairy’,
– polegli brin (Juniperus horizontalis),
– čašasta krčnica (Hypericum calycinum).

Brežine so včasih zelo strme in težko dostopne, včasih pa gre za manjše površine, na primer ob stopnicah. Morda je manjšo površino z nagibom še nekoliko težje urediti, saj mora biti zelenica lepa, pestra skozi vse letne čase, od lastnikov pa naj ne bi terjala veliko časa za vzdrževanje.

Vsekakor je treba tem površinam vsaj enkrat na leto, najbolje na pomlad, posvetiti malo pozornosti in nege. Obrezati je treba poškodovane in polomljene veje, odmrle dele, zamenjati morebitne pozeble sadike in vsekakor dodati lubje, še zlasti, če gre za površino, ki je vizualno zelo izpostavljena.

Ureditev manjše brežine ob stopnicah
Potrebujete pomoč pri urejanju brežine?
Besedilo: Andreja Vučer, univ. dipl. inž. kraj. arh. in  Mateja Račevski Mladenov, univ. dipl. inž. kraj. arh.
Fotografiji: Andreja Vučer, univ. dipl. inž. kraj. arh.