Vse hortenzije so bile prinešene v Evropo od drugod, večinoma iz Azije in Amerike. Ko so jih pred 300 leti začeli gojiti v Evropi, so le-te veljale za statusni simbol. Čez manj kot 100 let pa je bila kmečka hortenzija na skoraj vsakem kmečkem vrtu. V zadnjem času se popularnost hortenzij ponovno povečuje. Njihovo ime izhaja iz grških besed ‘hydor’ in ‘angos’, ki pomenita kozarec vode. Obstaja več kot 75 različnih sort hortenzij, a le kmečka hortenzija spreminja barvo cvetov glede na kislost zemlje. Vsaka vrsta hortenzije pa je izredno lepa in tako dobra osnova za prelep cvetlični vrt. So zelo nezahtevne rastline, ki pa za uspevanje potrebujejo veliko vode.

Hortenzije

Velikolistne hortenzije

Pri nas najbolj pogoste velikolistne hortenzije (Hydrangea macrophylla) poznamo tudi pod imenom kmečka hortenzija. V kisli zemlji so cvetovi roza barve, v bazični pa modre. Če tako poleg kmečke hortenzije zakopljemo zarjavel žebelj, se bodo listi hortenzije obarvali na modro. Od vseh hortenzij je ta najbolj izrazito potrebna vlažnih tal in polsence. So zelo priljubljene, saj zanesljivo (v kolikor ne pozebejo) cvetijo vsako leto in tudi potem, ko se socvetja posušijo posamezni cvetovi ne odpadejo.

Vedno mlade hortenzije ‘Endless Summer’

Osnovna oblika velikolistne hortenzije ima samo en rod cvetov na leto. Danes pa so na prodaj nove sorte, ki zacvetijo večkrat v enem poletju. Razen na starih vejah cvetijo tudi na letošnjih vejicah. Zaradi konstantnega obnavljanja jih je treba skrbneje negovati, predvsem gnojiti.

Lataste hortenzije

Latasta hortenzija (Hydrangea paniculata) ima v osnovi bele cvetove, ki so zbrani v široka stožčasta socvetja. Danes vzgajajo sorte, ki imajo cvetove s pridihom roza ali zelene barve. V primerjavi z drugimi vrstami uspeva z manj vlage in prenaša večjo osončenost. Še tretja dobra lastnost lataste hortenzije je, da dobro prenaša obrezovanje. Obrežemo jo lahko pozimi in še isto poletje občudujemo njene cvetove.

Velecvetne virginske hortenzije

Velecvetne virginske hortenzije (Hydrangea arborescens) prepoznamo po izjemno velikih glavastih socvetjih. Ime so dobile po zvezni državi Virginija v ZDA. Osnovna barva cvetov je bela, vendar danes poznamo več različnih sort, katerih cvetovi so lahko od svetlo roza do globoko temno roza barve. Velecvetne hortenzije ne prenašajo dobro sonca, najbolje uspevajo v zmerni senci. Socvetja včasih zrastejo tako velika in težka, da jih moramo podpreti s tanko ograjico, da ne poležejo do tal ali pa jih pravilno porezati konec zime.

Hrastovolistne hortenzije

Hrastovolistne hortenzije (Hydrangea quercifolia) so dobile ime zaradi oblike listov, ki spominjajo na hrastove a so od njih veliko večji. Rodni in jalovi cvetovi so združeni v stožčasto podolgovata socvetja. Listje se jeseni obarva v odtenke rdeče. Najbolje uspeva na polsenčni legi. Sort hrastovolistnih hortenzij je zaenkrat na trgu manj, kot je sort drugih hortenzij.

Hortenzije s pečastimi cvetovi

Pečasta socvetja so bodisi sortna posebnost velikolistnih hortenzij (Hydrangea macrophylla) bodisi značilnost botaničnih vrst. Hribska hortenzija (Hydrangea serrata) ima tako vedno pečasto obliko socvetij. Ime so dobile po pečah, ki so starinske dekliške čepice z robom obšitim s čipkami. Pečaste hortenzije imajo ploska socvetja, v katerih so veliki, barvasti cvetovi nanizani samo po robu, tako kot čipke na peči.