Težave s pušpanovimi živicami v zgodovinskih vrtovih so že dolgo belile lase evropskim vrtnarjem. Arboretum Volčji Potok ni bil izjema. Za vzdrževanje stanja se je porabilo veliko časa in sredstev, vsako deževno obdobje je stanje le poslabšalo in zahtevalo še pogostejše zatiranje bolezni.
Belgijsko podjetje Herplant DV je leta 2007 začelo iskati odporne sorte pušpana na glivično bolezen pušpanov ožig (Cylindrocladium buxicola). Izmed 200 sort so izbrali štiri najboljše, jih več let testirali in jih nato razmnožili. Leta 2020 so jih predstavili in prek partnerjev začeli prodajati. Prvič smo jih srečali na sejmu dobaviteljev leta 2022.
Proti ožigu odporne sorte so do letošnje sezone bile na voljo le zgodovinskim vrtovom. Obnovljenih je bilo okoli 50 zgodovinskih vrtov, najbolj znani so vrtovi ob palači Het Loo na Nizozemskem (nizozemski Versailles), Château de Villandry v Franciji in Herrenhäusen v Nemčiji. Kmalu bodo odporne sorte pušpana na voljo v vrtnih centrih Arboretum.

O zamenjavi smo v Arboretumu začeli razmišljati leta 2023, odločitev pa je bila sprejeta poleti 2024. Ministrstvo za kulturo RS je prisluhnilo našemu predlogu in finančno podprlo nakup sadik pušpana. Direktor si je med obiskom drevesnic na Nizozemskem in v Belgiji ogledal proizvodnjo in izbral ustrezni sorti. Sledilo je sodelovanje z Zavodom za varstvo kulturne dediščine Slovenije, kjer smo pridobili kulturnovarstvene pogoje. Na podlagi kulturnovarstvenih pogojev in analize arhivskih posnetkov ter obstoječega stanja smo pripravili Strokovno podlago za pripravo načrta geometriziranih oblik parterja. Pri zamenjavi pušpana v francoskem vrtu se poskuša poustvariti podoba parterja iz časa Souvanov. Po pregledu arhiva se je pokazalo nekaj sprememb, ki so nastale v drugi polovici 20. stoletja, in sicer pri likih iz pušpana ter obliki poti. Pripravili smo načrt za izvedbo, ki smo ga uskladili z ZVKDS, ter pridobili kulturnovarstveno soglasje. V začetku leta 2025, ko je bil primeren čas za sajenje, smo obstoječi pušpan odstranili, pripravili teren, namestili linijske robnike, vgradili namakalni sistem, posadili sadike pušpana, položili travno rušo ter vgradili sistem za robotsko kosilnico. Odzivi obiskovalcev so zelo dobri, zato želimo v prihodnosti nadaljevati s prenovo parterja ter poustvariti vtis iz Souvanovih časov ter s tem ohraniti kulturno dediščino.


