Parki ugodja in dobrega počutja

Parki ugodja in dobrega počutja

Parki ugodja in dobrega počutja

Mednarodni strokovni posvet za strokovnjake s področja krajinske arhitekture, arhitekture, vrtnarstva in turizma

Petek, 21. marec 2025, Hotel Kempinski Palace, Portorož

Zanimanje ljudi za preživljanje časa v zelenem okolju se vztrajno povečuje. Ugodni učinki gibanja in preživljanja časa v naravi in parkih na počutje ter telesno in duševno zdravje so znani. Skladno z duhom časa ljudje v parkih poleg sprostitve in odklopa vse bolj iščejo doživetja in ugodje. Parki so sestavni del ponudbe turističnih krajev in destinacij. Kako parke projektirati, prilagajati in vzdrževati, da bodo obiskovalci zadovoljni in se vračali? Tematiko, ki je aktualna v širšem evropskem prostoru, bodo z različnih vidikov osvetlili predavatelji s področja krajinske arhitekture, zdravstva, vrtnarstva in upravljanja zelenih površin.

PREDAVATELJI:

dr. Zdenka Čebašek-Travnik, Slovenija

Jiři Malaska, Flora Olomouc, Češka republika

Annalisa Marini, Italija

Matthias Meilland, Meilland International, Francija

Mateja Račevski, Arboretum Volčji Potok, Slovenija

JEZIK POSVETA:

slovenščina in angleščina

PROGRAM:

Program posveta

VSEBINA PREDAVANJ IN PREDSTAVITEV AVTORJEV:

Parki kot vir dobrega počutja za vse obiskovalce

Čas, ki ga preživimo v stiku z naravo, dokazano ugodno vpliva na naše zdravje in dobro počutje. Poleg izboljšanja telesnih zmogljivosti gre za krepitev imunskega sistema, spomina in koncentracije, pa tudi za zmanjšanje stresa in depresije. Zato je smiselno načrtovati dejavnosti in dogodke, ki bodo za obiskovalce parka privlačni, zanimivi in koristni hkrati. Med takšne sodijo programi za zmanjševanje stresa, povečanje gibljivosti, gozdna terapija in vse oblike druženja (npr. skupinska telovadba, joga, tečaji čuječnosti) ali uživanje ob kulturnih dogodkih. Poskrbeti je treba tudi za obiskovalce s posebnimi potrebami, da lahko tudi oni uživajo v varnem in spodbudnem okolju.
Dr. Zdenka Čebašek-Travnik je po poklicu zdravnica, specialistka psihiatrije in psihoterapevtka. V Arboretumu Volčji Potok vodi študijsko skupino, ki pripravlja načrte in programe za obiskovalce s posebnimi potrebami in sodeluje pri pripravi in izvedbi doživljajskih poti za vse, ki iščejo dobrobiti gibanja in bivanja v urejenem naravnem okolju.

Rozarij v Olomoucu – rožno srce mesta

Rozarij v Olomoucu je največji javni rozarij in druga največja zbirka vrtnic na Češkem. Leži v središču mesta in je bil odprt leta 1972. Leta 2015 je bil deležen temeljite prenove. Po prenovi postopoma širijo tako zbirko vrtnic kot ponudbo storitev za obiskovalce, da bo rozarij postal kraj počitka in druženja sredi mesta. Botanični vrt in rozarij vsako leto obišče povprečno 130.000 obiskovalcev. Obiskovalci pridejo iz različnih motivov, vsakodnevni izziv upravljavca pa je, da odidejo zadovoljni in se spet vračajo.
Jiří Malaska je strokovnjak s področja hortikulture in gojitelj vrtnic. Diplomiral je na Srednji kmetijski šoli v Olomoucu, smer poslovanje v kmetijstvu. Po diplomi se je začel ukvarjati s pridelavo rastlin, s poudarkom na vzgoji rezanega cvetja in lončnic. Nato je nabiral izkušnje v več vrtnarskih podjetjih, ki se ukvarjajo z izvajanjem in vzdrževanjem zasebnih in javnih zelenih površin. Jiří Malaska je vodja botaničnega vrta in rozarija Výstaviště Flora Olomouc, a.s., od 2018. Skrbi za vzdrževanje in razvoj botaničnega vrta in rozarija. Je član Društva ljubiteljev vrtnic iz Češke republike (Rosa klub).

Arboretum Volčji Potok – primer parka za dobro počutje

Predavateljica bo predstavila Arboretum Volčji Potok, ki je ob tem, da je kulturni spomenik in naravna vrednota državnega pomena, najbolj obiskan cilj s področja vrtne kulturne dediščine v Sloveniji. Beležijo več  kot 300.000 obiskovalcev letno, zato park in ponudbo že vrsto let prilagajajo z mislijo na večje zadovoljstvo obiskovalcev. Kot krajinska arhitektka se srečuje s številnimi prostorskimi izzivi v parku, ki jih bo prikazala prek ključnih zanimivosti posameznega meseca v letu.
Mateja Račevski je pooblaščena krajinska arhitektka, diplomirala je na Biotehniški fakulteti v Ljubljani, na oddelku za krajinsko arhitekturo. V Arboretumu Volčji Potok je zaposlena kot pomočnica direktorja za program. Pripravlja in vodi programe za javno predstavljanje in izobraževalno dejavnost ter zagotavlja uresničevanje letnega programa za delo javnega zavoda. Predavateljica je članica Zbornice za arhitekturo in prostor Slovenije in Društva krajinskih arhitektov Slovenije.

Vrt Millepetali – zelenje in vrtnice za dobro počutje

Predstavljen bo primer vrta s terapevtskimi lastnostmi, torej z vidiki, ki zadevajo dobro psiho-fizično počutje ljudi, ki ga obiščejo. Pred nekaj leti se je zaradi razmišljanja o pozitivnem učinku rož ter še posebej vrtnic na psihološko počutje ljudi, ki se jim približajo, rodila ideja, da bi ustvarili in podarili vrt vrtnic CRO (Onkološki referenčni center) v Avianu. Načrtovanje, izvedeno s člani združenja La Compagnia delle Rose APS in ekipo strokovnjakov, je privedlo do izvedbe vrta, ki ponuja trenutke lepote in spokojnosti tistim, ki gredo skozenj ali se tam ustavijo.
Annalisa Marini, univ. dipl. kraj. arh., ima dolgoletne izkušnje z načrtovanjem parkov v mestih, s krajinskimi ureditvami v odprti krajini ter v zavarovanih območjih kulturne in naravne dediščine, a tudi z bolnišničnimi vrtovi s poudarjenim terapevtskim vidikom. Z arhitektom M. Baccichetom sta leta 2017 ustanovila mrežo za krajinsko načrtovanje Laboratorio di Paesaggi_Friuli Venezia Giulia. V Italijanskem združenju krajinskih arhitektov (AIAPP) je predstavnica Furlanije-Julijske krajine.

Izbor vrtnic za različne talne in podnebne razmere

Križanje vrtnic samo zase ni zahtevno, zahtevna je dobra selekcije, brez katere ni odličnih vrtnic. Predavatelj bo predstavil sorte podjetja Meilland, katerih uporabnost so potrdili mnogi poskusi v različnih tleh in podnebjih po vsem svetu. Cilji žlahtnjenja so pri Meillandu visoki: vrtnice morajo uspevati brez pesticidov, brez fungicidov, z enim obrazovanjem na leto in vzgojene morajo biti na lastnih koreninah, da je vzdrževanje preprosto in z malo stroški. Podjetje Meilland International je staro 175 let in še danes se njihove sorte dobro obnesejo v krajinskem vrtnarstvu, kot na primer BONICA® Meidomonac, prva krajinska vrtnica, ki je bila vključena v izbor slavnih Svetovne zveze vrtničarskih društev (WFRS Hall of Fame). Kakšna pa bo vrtnica za javno zelenju jutrišnjega dne? Kakšni so prihodnji izzivi, s katerimi se bodo soočile vrtnice?
Matthias Meilland je vnuk Francisa Meillanda in sin Alaina Meillanda. Rodil se je leta 1977 in je že pri 4 letih, do leta 1987, ‘delal’ s svojo babico Louisette Meilland, ko je njej in njeni ekipi pomagal nabirati cvetni prah in izvajati opraševanje. Leta 1983 je pri 6 letih Matthias izbral vrtnico, ki bo nosila njegovo ime, preprosto ognjeno rdeča floribundo, ki je enostavna za gojenje. V 90. letih je Matthias sledil svojemu očetu Alainu in se v Mezzu in v Južni Ameriki naučil razumeti posel rezanega cvetja. Med letoma 1997 in 2000 je študiral na Monterey Peninsula Collegeu v Kaliforniji. Od leta 2013 je vodja oddelka za odnose z javnostmi hiše Meilland ter oddelka za razvoj trga v Aziji in Oceaniji. Je član upravnega odbora CIOPORA (Mednarodna skupnost žlahtniteljev nespolno razmnoženih sort vrtnarskih rastlin).

PRIJAVA IN KOTIZACIJA

Strokovni posvet je PLAČLJIV. Število udeležencev je omejeno.

Kotizacija za strokovni posvet znaša 110 EUR in vključuje vsa predavanja, odmor za kavo in pogostitev. Račun vam pošljemo 14 dni pred pričetkom posveta. Plačilo računa je dokončna prijava.

ROK PRIJAVE: Prijave so možne do zapolnitve mest. Število udeležencev je omejeno. Prijavite se lahko prek spodnjega spletnega obrazca.

POPUST: Člani Društva ljubiteljev vrtnic Slovenije, Obrtne zbornice Slovenije in ZAPS imajo 10 % popust pri kotizaciji.

Člani ZAPS prejmejo 3 kreditne točke – sklop B (Teorija in referenčna praksa).

*Pridružujemo si pravico do spremembe programa.

S prijavo se obvezujete, da nas boste o NEUDELEŽBI pisno obvestili na e-naslov: info@arboretum.si  najkasneje do petka, 14. marca 2025, do 12. ure in na ta način sprostil rezervacijo in omogočil udeležbo drugim interesentom.

S prijavo se strinjate, da lahko organizator izobraževanja naredi avdio in video posnetke predavanj ter fotografije dogodka in jih objavi na spletni ter Facebook strani.

KONTAKTNA OSEBA:

Breda Bavdaž Čopi, predsednica Društva ljubiteljev vrtnic Slovenije

tel.: 031 599 924

e-pošta: breda.copi@gmail.com

PRIJAVNI OBRAZEC

    Vsa polja označena z zvezdico (*) so obvezna.

    Datum

    21. 3. 2025
    Expired!

    Čas

    09.00 - 15.45

    Lokacija

    Hotel Kempinski Palace
    Obala 45, Portorož
    Kategorija

    Organizatorji

    Društvo ljubiteljev vrtnic Slovenije
    Telefon
    031 599 924
    Elektronski naslov
    ljubiteljivrtnic@gmail.com
    Spletna stran
    http://dlvs.vrtnice.org/

    Dodatni organizatorji

    Občina Piran - Pirano
    Elektronski naslov
    obcina.piran@piran.si
    Spletna stran
    http://www.piran.si
    Arboretum Volčji Potok
    Telefon
    01 8312345
    Elektronski naslov
    prireditve@arboretum.si
    Spletna stran
    www.arboretum.si
    Go to Top