Mnogi menijo, da drevesa z izgubo zadnjih jesenskih listov izgubijo tudi svoj čar. Vendar v Arboretumu Volčji Potok rastejo tudi takšna, ki dokazujejo nasprotno. Predstavljamo nekaj dreves, ki s svojim zanimivim videzom navdušujejo tudi pozimi.
Sivi javor
Sivi javor (Acer griseum) izvira iz Kitajske, kjer je dokaj redek, a zelo cenjen zaradi svoje edinstvene lepote. Ena njegovih glavnih značilnosti je rdečkasto rjava skorja, ki se na zrelih drevesih lupi v tankih trakovih in ustvarja čudovit kontrast, še posebej pozimi, ko to lubje najbolj izstopa. Prav zaradi tega je sivi javor priljubljen med vrtnarji in ljubitelji narave.
Spaethova jelša
Spaethova jelša (Alnus × spaethii) je eno izmed dreves za prihodnost. V zimskem času iz moških socvetij razvije viseče mačice, ki so prava popestritev v hladnejših dneh, ko večina rastlin še miruje. Skozi vse leto drevo krasijo tudi plodovi – oleseneli nepravi storžki, ki se razvijejo iz ženskih socvetij. Spaethovo jelšo boste med sprehodom po Arboretumu opazili ob betonski poti.
Javorolistna platana
Javorolistna platana (Platanus × hispanica) je drevo, ki ne pozna meja, saj se prilagaja tako mestnim ulicam kot širnim parkom. Njeni veliki, javorju podobni listi in njen mogočen videz jo naredijo prav očarljivo, zato privablja poglede skozi vse leto. Ena izmed najbolj zanimivih značilnosti javorolistne platane je njeno lubje, ki se na drevesu lušči v unikatnih vzorcih in razkriva zanimive odtenke. Ta posebnost pa ne pomeni, da drevo trpi – ravno nasprotno, platana je izjemno odporna proti onesnaženju in težkim mestnim pogojem. V Arboretumu Volčji Potok uspeva več sort, največji dve drevesi najdete nad francoskim vrtom.
V jugovzhodnem delu parka uspeva prav posebna sorta javorolistne platane – sorta ‘Suttneri’, ki ima skoraj belo deblo, čez leto pa značilno belo lisaste liste. V monotoni sivi pokrajini zime nenavadno belo deblo izstopa iz okolice in ustvarja edinstven prizor.